A jómódú családba született, később jogi doktorátust szerzett Müller, inkább a fényképezést választotta. Egyetemistaként, a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiumához kötôdött, s képeit a két világháború közötti népi írók legjelesebbjei méltatták. A magyar fotótörténet viszont csak viszonylag késôn kezelte ôt rangjához méltóan. Amikor az elsô fényképészeti híradást a Fotóművészet 1983/4. számában közölték, már hetven éves volt, és már régóta Spanyolországban élt. Amikor emigrálni kényszerült, csak a ruhái és egy kiállítás teljes anyaga lapult bôröndjében. Ebbôl a bôröndbôl nyílt ki azután számtalan megbecsülést hozó kiállítás, katalógus és könyv. Anna lánya szerint körülbelül 55 ezer képkocka maradt ránk hagyatékában.
Könyvei:
- Müller Miklós: A megszelídített fény (Szerk.: Dr. Anderle Ádám, Szeged, 1994.). A 126 oldalas kiadvány Berta Tibor és Csikós Zsuzsa fordításában jelent meg, hiszen Müller spanyolul írta. Műfaját tekintve visszaemlékezés. Érdekes olvasmány a történelmet kedvelôknek is, és azért is, mert a szerzônek tényleg volt mire visszaemlékeznie.
- Anderle-Giron-Müller: La luz domesticada, Vida y obra Nicolas Muller (Oviedo, 1995.) Napjaink legteljesebb kiadványa Müller Miklósról. Szövegét tekintve a fenti kiadvány spanyol verziója, de a képanyaga sokkal bôvebb (167 felvétel) és jobb minôségű kiadvány.
- Exposición de Fotografias (Llanes, 1988.) Kiállítási katalógus az 1988. július-augusztus között nyitva tartott tárlatról Llanesban. Ez a 40 portrét tartalmazó katalógus csak Spanyolországban számít kiállítási katalógusnak, hazánkban máig sincs ilyen színvonalú kiadványa a szerzônek. Viszont a kiadvány igen nagy elônye, hogy megtalálható az Országos Széchényi Könyvtárban és a Magyar Fotográfiai Múzeumban is.
- Lengyel András: Egy nagy magyar fotográfus: Müller Miklós (Orosháza, 1989.)
- Nicolas Muller photographe (Lunwerg Editores Barcelona, 1995.)
- Nicolas Muller: Instantaneas de una vida (Museo de Gijon, 1985.) Kiállítási katalógus.
Azok a fontosabb könyvek, amelyekben felvételei szerepelnek:
- Féja Géza: Viharsarok (Budapest, 1937.)
- Ortutay Gyula: Parasztságunk élete (Budapest, 1937.)
- Szabó Zoltán: Cifra nyomorúság (Budapest, 1937.)
Müller Miklósról szóló írások a fotográfiai szaksajtóban:
- Dr. Albertini Béla: Levélinterjú dr. Müller Mikóssal : Fotóművészet, 1983/4. 3-10. p.
- P. Szabó Ernô: "A föld, a falu világának költôje..." Müller Miklós fotói a Műcsarnokban.: Fotóművészet, 1988/4.
- Sz. K. J.: Müller Miklós nyolcvanöt éves : Fotográfia, 1998/2. sz. 33. p.
(forrás: fotomuveszet. elender.hu)
Nicolas Müller-Müller Miklós állandó kiállítása megtekinthető a Városi Képtárban.
Néhány fotója, ami varázslat fekete-fehérben: