
Nnna, hogy elmentünk mellette! Most erre mondhatnánk, hogy
Érdekességképpen, röviden a dologról: november 19-e nem csak Erzsébet nap (boldog névnapot nekik utólag is) hanem a WC világnapja. 1596 körül I. Erzsébet angol királynő keresztfia J. Harrington tervezte az első vízöblítéses WC-kagylót, ami az angol WC elődjének tekinthető, vagyis a mai angol WC alapjául az szolgált. Az első WC papír tekercset 1890-ben gyártották le. Előtte nem tudom mivel ment a dolog, valószínűleg ugyanazzal a papírral, csak akkor még nem tekercsben volt. Mondjuk ma is lehet kapni elvileg a kéztörlő formátumú WC papírt csak nem nagyon láttam sehol.
Na akkor rendezzük inkább sorba a dolgokat, érdekességeket, így áltálthatóbb. Tehát:
- Wc világnap november 19
- az első vízöblítéses Wc 1596 körül készült el I. Erzsébet angol királynő keresztfia, J.Harrington jóvoltából.
- az első Wc papír tekercset 1890-ben gyártották le.
- ezeket már eddig is tudtuk.
- Sim Jae-Duckot, koreai nagyágyú a Wc Világszervezet (World Toilet Organisation) elnöke, aki mellesleg fürdőszobában született és egy 400négyzetméteres, másfél millió dolláros bazinagy Wc-ben lakik. (kép fent)
- Az emberiség egyharmadának gyakorlatilag nem létezik olyan helye, ahová rendszeresen elvégezze a dolgát, tehát még egy kiásott gödör sincs ahová járjon elvégezni.
- Kínában 1980as évek elejéig sokkal több emberi ürüléket használtak a földeken mint műtrágyát, természetes állati eredetű trágyát.
- 79-ben Vespasianus római császár a nyilvános illemhelyeket adóval súlytotta de a fia, Titus, később törölte (vagy csak nem egyezett a kérdésben(?)) és egy ma is gyakran használt mondása innen származik: A pénznek nincs szaga.
- 1739-ig a férfiak és a nők egy helyre jártak dolgukat végezni de ebben az évben egy párizsi italozó helyiség tulaja úgy döntött különválasztja a nemeket és onnan terjedt el a dolog állítólag.
- 1539-ben szintén Párizsban hozták meg azt a döntést, hogy na akkor mostantól mindenki saját maga felel a maga piszkáért és a házi pöcegödröt kötelezővé is tették. Azelőtt meg el lehet képzelni mi lehetett.
- Indiában (~egymilliárd lakos) az árnyékszékek ürítésével félmillió ember foglalkozik. Kordéban vagy edényben a fejükön szállítják az emberi székletet. A törvényük tiltja a manuális kezelését a fekáliának de mivel a csatornázás nincs elterjedve, így "ez van".
- Ugyanitt, az egymilliárd emberből 700millió végzi a szabadban a dolgát. Kínában is kemény a helyzet, ott nagyjából 600millió ember kényszerül ugyanerre. Durva.
- Csak Németországban 2 millió, Angliában pedig 4 millió ember szenved "toalet-fóbiában" , ami a nyílvános wc-től való szorongást jelenti és a problémával küzdő emberek megpróbálják visszatartani a székletet vagy a vizeletet, ami komoly bél- és vesegondokat válthat ki. Az ember azt érzi ilyenkor, hogy megfigyelik, még akkor is ha senki más nincs a mosdóban.
Érdekességképpen még itt egy kép egy tradicionális japán wc-ről. Higiénia szempontjából 10 pontot érdemel mert gyakorlatilag nem érintkezik az ember semmivel csak a wc lehúzóval de ha úgy van megoldva a lehúzó vagy egy kis kar, akkor még azt is el lehet lábbal intézni. Használati utasítás: a kagyló fölé a tartállyal szemben kell leguggolni.

Na erről ennyit, remélem volt benne újdonság.