Az elsőt akár rejtvénynek is feladhatnám, hogy hol van, annyian mennek el mellette, de nem teszem. A Széchenyi téren, a telefonfülkénél, van egy kis alagút. A fölötte lévő ház oldalán virít egy ezeréves ÁB logó. Valaha a Széchenyi téren volt az Állami Biztosító orosházi fiókja, még Krisztus előtt. Később ÁB-Aegon lett, mára csak Aegon néven fut a cég. Állami Biztosító 2007-ben Magyarországon? Furcsán hangzik. Szerencsére csak a parkolóból látszódik, illetve a túloldalból, ha már lesz lomb a fákon, akkor teljesen el is lesz takarva. Szerintem magát a logót le lehetne onnan operálni, de ez nem fog megtörténni, míg fel nem újítják kívülről a lépcsőházat. Láthattuk az újonnan felújítottakat a Frutti karamella összes színében pompázni városzerte. Még az is lehet, hogy műemlékké nyílvánítják. A körlogó, a régi Csillag Áruházra emlékeztető csempemozaikkal van körülburkolva.
Időzzünk egy kicsit még az Állami Biztosítónál, mert eszembejutott, hogy milyen remek dolgok voltak ott. Nekem is volt tanulóbiztosításom, ami fizetett volna 400 Ft.-ot, ha eltörik valamelyik csontom. Minden családban volt CSÉB, valamint az autótulajdonosoknak Casco-juk. Az igazi nagymenők, a Casco betűiből kiírták, hogy Csao és ezt ragasztották az autójukra. De a főattrakció, a Lóbiztosítás volt. A képet egy haverom szedte le egy pottyantós budiból, ahol belülről ki volt rajzszegezve. Aztán én továbbpasszoltam egy másik haveromnak (aki írt már ide posztot és páréve a tengerentúlon él), szerencsére be lett szkennelve és az internet leküzdi a távolságokat.

Egyébként rá van írva, hogy a biztosítás csak egy lóra érvényes és akkor is fizet, ha a lovat Kórházban kezelik. Na, kicsit elkalandoztam, adós maradtam még egy gyönyörűséggel, ami nem más, mint a Szent István szobor. Szent István a szobron úgy néz ki, mintha a tízezresről mintázták volna, gondolom a tízezrest is egy népszerű István király ábrázolásból merítették. Ez is olyan, mint a Kossuth szobrok, majdnem mindenhol egyformák. De nem is szoborral vannak gondok, hanem a talapzatával. Faragások díszítik. Van rajta körbe egy csomó ház, meg templom. Ezeket még tudom Istvánhoz kötni, hiszen ő rendelte el, hogy minden tíz falunak, legyen legalább egy temploma. Megvan a falu, megvan a templom is. De mit keres két házméretű indiánsátor a kompozícióban? A magyarok addigra már talán nem jurtában laktak, de a jurta is köralapú és kupolás. Kik éltek kétszintes házméretű tipikben?