Földiek

Orosháziak itthon és a világban. Orosháziak, akik két okból is földiek -Egyrészt egy városban születtek -Másrészt a Földön élnek. És még sok minden más....

Elérhetőségünk

Friss hozzászólások

• Szamóca67: A Laky mulatós néven ismert kazetta, Kadlott Karcsitól származik. An... (2022.03.28. 21:50) Jártál-e már Tótkomlóson?

Címkék

! (7) abszurdisztán (1) airport (2) ajándék (4) ajánló (101) akt (1) aktfotó (1) ak 47 (6) allat (1) állat (27) álmok (1) amatőr (33) animáció (6) antimulti (4) átverés (1) aukció (1) autó (19) balaton (1) baleset (1) bíróság (1) bloggerkedés (5) boldogság (1) braintree (1) breaking news (12) bringa (5) brüsszel (1) budapest (1) bullshit (16) cirkusz (18) csajok (1) csalás (1) csehszlovák (2) csongrád (2) darálás (18) daralas (1) díjugratás (5) disco (46) divat (1) dubai (1) dvd (5) éjszaka (1) élet (2) életmód (1) életünk (1) élménybeszámolók (1) emlékező (14) én (1) enber (1) érdekes (1) érdekesség (1) erfurt (1) erotika (2) esemény (37) étel (14) évforduló (16) fashion (1) fegyver (1) fejtörő (28) felhívás (1) film (53) fotó (164) fruli (1) frulimata (1) frulint (1) futball (3) geci (1) german (1) giccs (9) glamour (1) global (2) gondolatébresztő (1) google (1) graffiti (8) gyalázat (22) gyerek (3) gyógynövényes (1) gyönyörűségek (68) hajó (4) hasonmás (1) hasselhoff (4) hellókarácsony (7) hobbi (1) holiday (1) hollandia (1) hulladék (12) hülyerendőr (4) humorherold (35) india (3) internet (42) ínyencfalat (29) irodalom (5) ital (41) iwiw (4) jani (1) játék (6) jövő (1) kazahsztán (1) kedvesolvaso (1) kiállítás (11) kisvárosi kispolgár (54) kocert (2) köcsög (1) kommunikáció (1) koncert (48) könyv (13) kormány (6) körös torok (1) korzika (3) kötöttpálya (6) közélet (1) közérdekű (4) közút (5) kult (1) kultúra (65) légy résen (2) licit (1) london (33) made in hungary (57) magyar (1) megmondás (1) megmozdulás (1) mese (3) metál (13) mikulás (1) mindennapok (2) mongólia (1) motor (5) movie (9) natúra (32) ndk (1) nemajánló (29) ny (9) nyár (1) nyavalya (13) nyugdíjas (6) oakland (1) oktatás (2) olimpia (4) orosháza (197) oscar (6) őszinte (1) palacsinta (4) palermo (1) paparazzo (3) petrocelli (2) póker (1) politics (8) potencia (1) punk (2) rádió (4) rap (2) rejtvény (8) reklám (13) repcsi (2) részegdisznó (1) retro (33) riviéra (2) román (1) ruha (9) sport (58) star wars (8) szavazás (3) szexuális (1) sziget (4) szinhaz (1) szlovákia (2) szociálmeló (5) szórakozás (1) tabletták (2) tánc (2) társadalom (1) tattoo (1) tavasz (1) technika (4) temető (8) tengerpart (6) terror (11) tesco (2) tótkomlós (2) tűz (1) tv (54) új-zéland (1) újság (38) új zéland (1) ünnep (20) usa (5) utazás (1) üzlet (1) vadászat (5) vágyfokozók (2) vallás (3) vásárlás (7) vér (3) video (23) vöröskereszt (1) vulgar (1) zene (101)

Kölyökkorom nagy meccsei

2007.06.10. 11:14 | N.Zoli | 9 komment

Élénken emlékszem még a 80-as évek közepe magyar focijára. Akkoriban érdemes volt meccset nézni. Talán utoljára. A Videoton 1985-ös UEFA szereplése, a válogatott VB-re jutása és előtte a brazilok 3-0-ás elgyepálása volt az utolsó említésre érdemes korszak. Disztl Péter a Videotonból került a válogatott kapujába. Jött Mexikó és Disztl soha többé nem került vissza a VB előtti formájába, mint ahogyan a magyar foci sem.

(Forrás: Az origo 2005-ös visszaemlékezése és külön köszönet ivividinek, aki tavaly évvégén fölrakta a youtube-ra az összefoglalókat)

1984/85-ben ötödikes voltam. Előtte a Videoton az NB I. 3. helyén végzett, Szabó József pedig 19 góllal gólkirály volt. Így indulhattak az UEFA kupában. Az 1982-83-as szezonban éphogy nem estek ki a bajnokságból. Ezután Kovács Ferenc edző vette át a csaptot és látványos eredményeket produkált. Az első ellenfél a Dukla Praha volt, 1984 szeptember 18-án. A mérkőzésen Szabó József góljával sikerült egygólos előnyt kiharcolni, ám nem nyújtott meggyőző játékot a gárda. "Nem túl biztató a fehérváriak előnye" - írta a Népsport, kiemelve, hogy mindenki jobb teljesítményt várt a fehérváriaktól.

A visszavágóra október 2-án került sor Prágában, a helyi katonacsapat ellen gólnélküli döntetlent értünk el. "Sokan eleve lemondtak rólunk a fehérvári 1-0 után, de én láttam, hogy ez a Dukla kiverhető. Mindent el fogunk követni azért, hogy túljussunk a következő akadályon is. Az a csapat, amelyik idegenben ilyen játékra képes, úgy válhat igazán ismertté, ha folytatja azt, amibe belekezdett." - vélekedett Kovács Ferenc.

Következett a második forduló. A Paris Saint Germaint kaptuk a sorsoláskor. Ebben az esztendőben a franciák voltak az Európabajnokok. Evvel párhuzamosan a magyar válogatott megkezdte VB selejtezőit, 2-1-re verték Hollandiát. A válogatottban mindössze egy Videoton játékos volt. "Olyan játékot akarunk játszani, amiben benne van a továbbjutás lehetősége" - adta ki a jelszót Kovács Ferenc, aki ezúttal Disztl Lászlóra nem számíthatott.

1984. október 24, szerda, Párizs-Parc de Princes

"Fehérvár meghódította Párizst!"
- írta a Népsport,

A visszavágó nem a jó játék hiányában nem ment símán. 1984 november 7 (akkor még nemzeti ünnep) szerda. A félidőben 2-0-ra vezetett a Videoton, aztán a szünetben olyan köd lett, hogy a bíró a 67. percben lefújta a meccset, másnap kellett újrajátszani.
 1984 november 8 csütörtök. Májer lajos 54. percben lőtt góljával ezt a meccset is megnyerték/tük. Az egész ország Videoton szurkoló volt. "Segítőimmel nem mértem fel jól a Videoton erejét. Melléfogtunk, s emiatt nem volt valós a kép, ami összeállt... Mi mást mondhatnék? Jussanak el a döntőig!"-Georges Peyroche, a PSG edzője.

A harmadik fordulóban a jugoszláv Partizan Beograd következett. Eközben a fehérváriak vegyesen szerepeltek a bajnokságban és kiestek az MNK kupából. "Székesfehérvárott is támadójátékra törekszünk, két meccs alapján úgy vélem, mi megyünk tovább." nyilatkozta Nenad Bjekovic, a Partizánmester

1984. november 28, szerda, Székesfehérvár

1984. december 12, szerda. A belgrádi visszavágón kikaptunk 2-0-ra, de símán továbbjutottunk.

Eljött a negyeddöntő, ahol ellenfélnek a Manchester United-et kaptuk, akik az UEFA kupa első fordulójában a Rába ETO-t búcsúztatták. "Ha kell, tízen védekezünk, s ha mód nyílik rá, akkor sokan támadunk. Egyet le kell szögezni, ami lényeges, nem vehetjük át az angolok stílusát, mert akkor alulmaradunk" - vélte Kovács Ferenc a manchesteri meccs előtt.

1985. március 6, Old Trafford. A szigetországi találkozón (amellett, hogy a spanyol bíró két angol gólt is érvénytelenített) Disztl Péter kiválóan védett, a magyar hálóőr csupán Stapleton fejesét nem háríthatta. Csongrádi az első félidő végén megsérült, s bár megpróbálta folytatni a játékot, a 48. percben lesántikált a pályáról. Kikaptunk 1-0-ra

"Egy- vagy kétgólos győzelmet várok csapatomtól" - mondta a fehérvári mérkőzés előtt Ron Atkinson, a MU edzője. Szerencsére nem lett igaza, ezt bizonyította a másnapi Népsport főcíme is: "Felejthetetlen futballdráma a Sóstói stadionban".

1985. március 20, Székesfehérvár

"A mérkőzés előtt azt mondtam az öltözőben, hogy egygólos hátrányt a világ legjobb csapata ellen is be lehet hozni. Rúgjanak egy gólt, és akkor a 11-eseknél minden megtörténhet... Szívből köszönöm ezt a gyönyörű estét, a felejthetetlen százhúsz és egynéhány percet, amely remélem, minden magyar sportbarátnak emlékezetes marad. Az biztos, hogy én sohasem felejtem el!"
- nyilatkozta meghatottan Kovács Ferenc. Mi sem felejtjük el soha.

Ezután jött az elődöntő, ahol a Zeljeznicar Sarajevo jutott nekünk. A szarajevóiak mestere, az azóta világhírűvé vált Ivica Osim reménykedett a továbbjutásban. "Tiszteljük a Videotont, ezt az érzést csak megerősítette bennünk a Manchester United legyőzésével. Mégis úgy vélem, hogy a két mérkőzés alapján mi leszünk a továbbjutók. A döntő egyáltalán nem tűnik álomnak számunkra."

1985. április 10, Székesfehérvár

A visszavágóra 1985. április 24-én került sor. Kikaptunk 2-1-re. Az ellenfél már az ötödik percben megszerezte a vezetést. 2-0-nál már a Sarajevo látszott továbbjutónak idegenben lőtt góllal. Aztán a 88. percben előrejött Csuhay a hátvéd és 8 méterről a kapus kezéről megpattanva juttatta a hálóba a labdát. "Minden dühöm, reményem benne volt a lövésben. Aztán már csak arra emlékeztem, rajtam csüng mindenki. A tanulság? Soha nem szabad feladni"-mondta Csuhay miután a góljával a döntőbe jutottunk.

A döntőben a Real Madrid lett az ellenfelünk, akik az Intert ejtették ki. Óriási nevek játszottak akkor a Realban.
1985. május 8, Székesfehérvár, UEFA kupa döntő mérkőzés, 1. forduló

"A 32. percben a vendégegyüttes az első valamirevaló akcióját máris góllal fejezte be! Történt, hogy a jobb oldalon Novath könnyelműen elvesztette a labdát. Chendo a jobbösszekötő helyén helyezkedő Butragueno felé játszott, előle az egyik fehérvári védő röviden mentett, a labda így Gallegóhoz került. A spanyol középpályás jobbal magasan a balösszekötő helyén érkező Michel elé ívelt, aki a lehulló labdát 12 méterről ballal, egyből, óriási erővel a kapu bal oldalába bombázta. 1-0."
A hajrában aztán végleg eldőlt minden: előbb a 77. percben Michel beadását Santillana az ötösről bólintotta a kapuba, majd amikor már mindenki a hármas sípszót várta, Michel újabb gólpasszát Valdano 9 méterről értékesítette.
0-3, az első meccs után azért némi optimizmust még sugallt a sportnapilap címe: "Alig van remény a visszavágón".

1985. május 22, UEFA kupa döntő visszavágó, Madrid, Bernabéu

A végén még Butragueno is lesről talált a hálóba, így maradt a világra szóló eredmény: 0-1. "A spanyoloké a kupa, de a fehérváriak győztek a Bernabéuban" - summázta a finálét a Népsport, kiemelve, nagyon kevés csapatnak adatott meg, hogy nyerjen a Bernabéuban.

Azóta sem jutott magyar csapat idáig. Mindig lelkesen ültem a TV elé meccset nézni, ez az érzés és a sikerek nagyon hiányoznak. Talán vissza kéne rakni a villogó R-betűt a sarokba lassításnál, vagy visszacserélni a mezcímert a népköztársaságosra, nem tudom. De valaki csinálhatna már valamit.

Búcsúzóul még három bónuszgól 1986-ból, a brazilok ellen. Innen már csak hanyatlás minden és Isten nyugosztaljon magyar foci